l

آیا پرینت سه بعدی یک تکنولوژی ماندگار است؟

پرینت سه بعدی به روش SLS
پرینت سه بعدی با تکنیک SLS
مهر ۳۰, ۱۳۹۷
پرینت سه بعدی اسباب بازی
پرینت سه بعدی اشیا چند رنگ
آبان ۲, ۱۳۹۷
آینده پرینت سه بعدی

در این مقاله قصد داریم بررسی نماییم که پرینت سه بعدی چقدر میتواند در آینده انسان ها تاثیر گذار باشد. آیا بخاطر دارید که اولین باری که نام پرینترهای سه بعدی را شنیدید چه واکنشی نشان دادید، هیچ فکرش را میکردید که پرینت سه بعدی تا این حد بتواند جای خود را در صنایع مختلف باز کند؟ اما سوالی که برای همه ما پیش می آید این است که آیا پرینت سه بعدی به همین میزان که تا به امروز توانسته موفق باشد میتواند در آینده هم ادامه بدهد. یا این تکنولوژی مانند سایر تکنولوژی های مشابه صرفا  یک موج زود گذر است؟ و همان مسیری را طی خواهند کرد که تکنولوژی های مشابه  طی کردهاند؟

آینده پرینت سه بعدی

اما قبل از پاسخ به این سوالات بگذراید دلایلی که باعث شکست برخی ایده ها میشوند را بررسی نماییم. این امر به دلایل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال زمانی که ایده به سطح جامعه راه پیدا میکنند، میزان مقبولیت و محبوبیت آنها در میان افراد جامعه و حتی شانس! اگر یک ایده زمانی ارائه شود که جامعه هنوز بستر پذیرش آن را ندارد، ممکن است به همان سرعتی که به محبوبیت نسبی رسیده است، محبوبیت خود را از دست بدهد.

دیگر عاملی که در کم شدن میزان محبویت تکنولوژی ها نقش پررنگی دارد. به روی کار آمدن تکنولوژی های جدید و کارآمد تر میباشد. به عنوان مثال وقتی که واکمن ها پا به عرصه بازار نهادند خیلی زود توانستند جای خود را در میان مردم باز کنند اما دیری نپایید که تکنولوژی های جدیدتری مانند سی دی ها، mp3 پلیر ها، حافظه های  USB  و در نهایت گوشی های موبایل جای آنها را گرفتند.

آیا تکنولوژی پرینت سه بعدی هم به سرنوشت واکمن ها، ماشین های پرنده و.. دچار خواهد شد؟ همانطور که در مقالات قبلی سایت کاربرد های مختلف پرینت سه بعدی را بررسی کردیم و گفتیم چطور  این فناوری در عرصه های مختلف کاربرد دارد و روز به روز به یک تکنولوژی در دسترس، ارزان و با قابلیت حمل تبدیل میشود. میتوان گفت صاحبان کسب کارها وحتی کاربران خانگی با استفاده از پرنترهای سه بعدی قادر خواهند بود که در زمان و هزینه های خود برای تولید نمونه های اولیه و ابزار های مورد نیاز خود صرفه جویی نمایند. این ابزار میتواند امکاناتی برای افرادی که مدت ها ایده هایی در سر می پروراندند ولی به  دلیل محدودیت های مختلفی که در تولید این ایده ها برایشان وجود داشت موفق به ساخت و تولید این قطعات نشده بودند. اما با این حال باز هم نمیتوان گفت آیا پرینتر های سه بعدی در میان ما مانداگار خواهند بود یا خیر؟ نظر شما چیست؟ نظرات خود را در این زمینه با ما درمیان بگذارید.

 

پرینت 3 بعدی
پرینت 3 بعدی
ما ایده های شما را سریع تر از رسم روی کاغذ به واقعیتی ملموس مبدل می کنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *