l

به ساخت قطعات به صورت لایه لایه تکنولوژی پرینت سه بعدی یا تولید افزایشی میگوییم. هر دستگاه پرینت سه بعدی یک نازل اکسترودر دارد که به وسیله آن در مختصات خاصی مواد اصلی پرینت را ریخته و به شکل لایه های پی در پی جسم سه بعدی مورد نظر را میسازد. امروزه میتوان رنج عظیمی از کاربردها را برای پرینترهای سه بعدی نام برد. از کاربردهای پزشکی گرفته تا چاپ شکلات و آبنبات با پرینت سه بعدی.

با استفاده از فناوری تولید افزایشی میتوان هزینه های تولید محصولات را تا حد قابل توجهی کاهش داد. ویژگی منحصر به فرد فناوری پرینت سه بعدی این است که میتوانیم محصولات خانگی و حتی صنعتی را به صورت کاملا منحصر به فرد تولید نماییم. نهایتا این فرایند میتواند منجر به این شود که دیگر محصولات مختلف در انبارهای شرکت ها دپو نشوند و در زمان نیاز با استفاده از این تکنولوژی بتوان آنها را به صورت کاملا سفارشی سازی شده تولید کرد.

 

دستاورد های اخیر پرینت سه بعدی

 

پرینت سه بعدی غذا و دارو

غذاها از مهمترین محصولاتی هستند که همه انسان ها در سراسر این کره خاکی به آنها نیاز دارند. مصرف غذا های با ارزش و کالری مناسب و همچنین تغذیه شخصی برای همه انسان مهم است. در عصر حاضر بیشتر افرا د وقت پخت غذا ندارند و ترجیح میدهند که غذا های خود را در رستوران ها میل کنند یا از فست فود استفاده میکنند. اما پرینتر سه بعدی قادر خواهد بود که پس از پایان یافتن یک روز پرمشغله غذایی سالم ومقوی با ارزش غذایی که شما مد نظر دارید تولید نماید.

پخت غذا با پرینت سه بعدی

گسترش کسب و کارهای کوچک

با ساخت پرینتر های جدیدی که از هر سه تکنولوژی تولید افزایشی و کاهشی و CNC برخوردار میباشند شاهد کسب کارهای کوچکی هستیم که با وجود اینکه سرمایه اولیه برای به کارگیری کارکنان زیادی را ندارند اما حجم تولیدات بالایی دارند ساخت قطعات با پرینتر سه بعدی میتواند در اینده جایگزین کارخانه جات صنعتی باشد.

 

ساخت بافت های پیچیده بدن انسان با پرینت سه بعدی

محققان موفق شده اند که با استفاده این تکنولوژی خارق العاده اندام های سلولی متفاوت بدن انسان را تولید نمایند آنها با استفاده از یک نوع جوهر زیستی که از دی ان ای انسان ساخته است توانسته اند بافت های مختلف بدن انسان مانند بافت قلب، استخوان انگشت دست، عضروف ها و مهره گردن را تولید نمایند.

پرینت سه بعدی بافت قلب انسان

پرینت 3 بعدی
پرینت 3 بعدی
ما ایده های شما را سریع تر از رسم روی کاغذ به واقعیتی ملموس مبدل می کنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *