l

اصلاح و اضافه نمودن ساپورت ها در پرینت سه بعدی

با توجه به یک قاعده ی کلی اکثر دستگاه های پرینت سه بعدی که دارای مبنای اکستروژن هستند می توانند بدون ساپورت گذاری یک قطعه ی خوب ایجاد نمایند که دارای زوایای کمتر از ۴۵ درجه باشند. در صورتی که زوایای این قطعات کم باشد هرلایه که ایجاد گردد می تواند بر روی لایه قبلی خود قرار بگیرد. در صورتی که مقدار زوایای شما از ۴۵ درجه بیشتر گردد متوجه خواهید شد که قطعه ی شما به ساپورت گذاری نیاز دارد به دلیل آن که گوشه ی هر لایه تغییر شکل می دهد.

برای اطلاع از مقدار حد مورد نیاز برای ساپورت گذاری در پرینت سه بعدی می توان از یک مدل جامع استفاده کرد. بهترین مدلی که می توان برای این کار مثال زد Massive overhang test می باشد که می تواند کمک بسیار زیادی در شناسایی زوایای موجود در پرینت سه بعدی بکند که به صورت صیقلی ساخته می شود. در صورتی که این مدل را با استفاده از دستگاه پرینت سه بعدی خود بسازید متوجه خواهید شد که مدل شما در زاویه های ۶۰ یا ۷۰ درجه صافی مورد نظر را ندارد. درست است که تمامی این موارد به مواد مورد استفاده و یا ارتفاع مدل و چندین عامل دیگر بستگی دارد اما در کل به شما نشان خواهد داد که در چه زوایایی دستگاه پرینت سه بعدی شما بدون ساپورت گذاری پرینت می کند. با توجه به این نمونه مدل مقدار حداکثر ۴۵ درجه برای پرینتر مناسب می باشد و می تواند آن را تحمل نماید.

پرینت سه بعدی

چگونگی اضافه نمودن ساپورت:

با استفاه از نرم افزار پرینت سه بعدی Simplify3D می توانید به مدل سه بعدی ساپورت مورد نیاز خود را اضافه نمائید. در شروع کار مدل اولیه خود را import کنید. ما در اینجا مدل زیر را مثال خواهیم زد که نام آن alien000’s Moai statue است  ابتدا دقت نمائید که این مدل پرینت سه بعدی بزرگ می باشد و برای استفاده از آن پس از ایمپورت کردن به ۲۵ درصد سایز اولیه اسکیل کنید. با توجه بیشتر به این مدل متوجه خواهید شد که زوایای به کار رفته در بعضی قسمت های آن از ۴۵ درجه بیشتر می باشد. برای پرینت مدل Moai می توانید پردازش FFF را اضافه نمائید و یا روی یک مدل موجود آن را ویرایش نمائید. با انتخاب گزینه ی Support Material  در تنظیمات موجود در نرم افزار پرینت سه بعدی در پردازش FFF در صورتی که آماده سازی برای پرینت را انتخاب نمائید متوجه خواهید شد که در قسمت های بینی و چانه ، گوش ها و حتی ابرو ساختار ساپورت اضافه گردیده است.

مدل پرینت سه بعدی

اصلاح و ویرایش مکان قرارگیری ساختار ساپورت

نرم افزار پرینت سه بعدی علاوه بر مزیتی که دارد باعث می شود عملکرد این پروسه به آسانی انجام شود بلکه روی محل قرارگیری ساپورت هم کنترل بیشتری انجام می دهد. در صورتی که می خواستید ساپورتی که برای بینی مدل گذاشته شده است را اصلاح نمائید تا دارای سطحی صاف تر باشد می توانید از حالت نمایش مدل در نرم افزار پرینت سه بعدی استفاده کنید. با انجام تنظیمات موجود در قسمت Customize support structures و یا انتخاب آخرین آیکون می توانید ابزار generation مربوط به ساپورت را باز کنید و تنظیمات خود را در آن انجام دهید.

ابزار support generation در نرم افزار پرینت سه بعدی از چندین قسمت تشکیل شده است. برای آن که خودتان بتوانید  محل قرارگیری ساپورت ها را تعیین نمائید این گزینه به صورت اتوماتیک محل هایی را به شما پیشنهاد خواهد داد. بدین صورت با انجام این کار هم در زمان خود صرفه جویی کرده اید و هم تغییرات مورد نظر خود را بر روی آن اعمال نموده اید. شما می توانید نوع ساپورت خود را در این تنظیمات انجام دهید و آن را از حالت نرمال به Build platform only تغییر دهید تا ساپورت به پلت فرم بچسبد. با انتخاب گزینه ی Generate automatic support می توانید با توجه به زوایایی که شما وارد کرده اید پیش نمایشی از ساپورت خود را مشاهده نمائید. ستون های عمودی که در این پیش نمایش نشان می دهد بیانگر محل ساپورت های مدل می باشد. نمای ستونی که در این پیش نمایش مشاهده می نمائید صرفه جنبه ی نمایشی دارد و در واقع برای پرینت آن مدل از بافت های عقبی و جلویی استفاده می شود. رزولوشن ستون های ساپورت هم بیانگر سایز ستون های ساپورت می باشد که در صورتی که مدل شما دارای جزئیات زیاد و پیچیده باشد بهتر است مقدار کمی را برای رزولوشن خود تعیین نمائید. اما اگر مدل ساده تر و دارای جزئیات کمتری بود می توانید از مقدار بیشتری برای این رزولوشن استفاده نمائید زیرا در این صورت کار با ستون ها راحت تر خواهد بود.

بخش دیگری در generation ساپورت وجود دارد که امکان تغییر محل آن را به صورت دستی به شما خواهد داد و می توانید آن را خودتان حدف یا اضافه نمائید. برای آن که بهترین ساپورت را برای مدل خود تهیه نمائید می توانید از این دو ابزار استفاده نمائید.

پرینت 3 بعدی
پرینت 3 بعدی
ما ایده های شما را سریع تر از رسم روی کاغذ به واقعیتی ملموس مبدل می کنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *