l

تشخیص آلودگی آب آشامیدنی با استفاده از حسگرهای پرینت سه بعدی

در این مطلب قصد داریم تا با کاربردهای دیگر پرینت سه بعدی در دنیای امروز آشنا شویم به همین دلیل در این مطلب مختصری از پژوهشی که در مجله ی  Sensors به چاپ رسیده است را آماده کرده ایم:

پژوهشگر ایرانی به نام پروفسور مینا هورفر در دانشگاه بریتیش کلمبیا رهبری عده ای از دانشمندان دیگر را برای انجام تحقیق و پژوهشی بر عهده داشت. این دانشمند موفق به انجام کاری شد که با آن بتوان کیفیت آب آشامیدنی را تخمین زد. او با توسعه حسگرهای کوچک و مقرون به صرفه که به وسیله ی پرینت سه بعدی ساخته شده است قادر به همچین کاری شد.

به گزارش ایسنا و برگرفته از نقل زی نیوز، با استفاده از این حسگرهای پرینت سه بعدی می توان در آلودگی و مواردی که منشا بیماری زا از آب آشامیدنی می باشند جلوگیری نمود، این حسگرهای پرینت سه بعدی با نظارت بر مقدار آلودگی آب آشامیدنی، انسان را در برابر ابتلا به عفونت های خطرناک از باکتری هایی مانند اشریشیا کلی محافظت می نماید.

با توجه به گفته های محققین این پژوهش، دمای آب و یا فشار آن باعث بروز خطا یا اختلال در تخمین و اندازه گیری این حسگرها نخواهد شد و کاملا مطمئن و دقیق می باشد.

این حسگرهای تشخیص دهنده ی پرینت سه بعدی بی سیم می باشند، عملکرد این حسگرها به صورت مستقل می باشد و در صورتی که یکی از آن متوقف گردد باعث اختلال در عملکرد کل سیستم نخواهد شد.

با توجه به این که با استفاده از دستگاه های پرینت سه بعدی می توان این حسگرها را ایجاد کرد ، پس کاری پر هزینه و پیچیده نمی باشد و کاملا آسان و سریع می باشد.

این پرفسور مشهور(مینا هورفر) پژوش خود را در کانادا انجام داد و می گوید که: این حسگر Portable می باشد و می تواند به طور تکرار اطلاعاتی در زمینه ی کدری آب و رسانایی و دمای آن و PH آن به دست آورده و آن ها را پس از تخمین زدن به یک سیستم سنترال بی سیم ارسال نماید.

این دانشمند بیان می کند: این حسگرهای ساخته شده از پرینت سه بعدی از لحاظ قیمت بسیار به صرفه می باشند و با نظارت بر کنترل کیفیت آب می توانند به صورت مداوم کار کنند و این حسگرها در هر مکانی از سیستم توزیع آب مستقر گردند.

ایشان همچنین بیان می دارد که: نمونه هایی که امروزه فعلا با پرینت سه بعدی ساخته شده و از آن استفاده می گردد به صورت تستی می باشند و همچنین عملکرد آنان به صورت دستی می باشد. با این نمونه ها نمی توان به صورت مداوم کیفیت آب را اندازه گیری کرد و این امر باعث افزایش بیماری ها و شیوع آن خواهد شد.

کاربران می توانند از این حسگرهای جدید ساخته شده با پرینت سه بعدی در منازل خود استفاده کرده و از سلامتی خود در برابر آلودگی های موجود در آب آشامیدنی محافظت نمایند.

پرینت 3 بعدی
پرینت 3 بعدی
ما ایده های شما را سریع تر از رسم روی کاغذ به واقعیتی ملموس مبدل می کنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *