l

خارج نشدن پلاستیک در پرینت سه بعدی از همان ابتدا در پرینت

ممکن است هراز گاهی در پرینت سه بعدی در هنگام چاپ این اتفاق بیفتد اما خبر خوب این است که به راحتی می توان این مشکل را برطرف کرد. در صورتی که اکسترودر شما در ابتدای چاپ خارج گردد چهار علت برای آن وجود دارد که به توضیح و بررسی آن در این مطلب می پردازیم و همچنین تنظیمات مربوط به آن را خواهیم ذکر کرد.

عدم آماده سازی اکسترودر قبل از شروع چاپ

در صورتی که اکسترودرها در پرینت سه بعدی در دمای بسیار بالایی قرار بگیرند ممکن است دچار چنین مشکلی گردند و پلاستیک از آن ها در پرینتر سرریز کند. این امر ممکن است برای نازل مشکل به وجود بیاورد و به دلیل چکه کردن پلاستیک داغ از آن و به وجود آمدن فضای خالی در داخل نازل پرینت دچار مشکل گردد. زیرا درون نازل که پلاستیک مربوطه خشک شده است فضای خالی به وجود می آید. به همین صورت در ابتدای چاپ زمانی که قصد گرم کردن اکسترودر را دارید و در پایان چاپ در هنگام خنک سازی اکسترودر ممکن است این اتفاق برای دستگاه پرینت سه بعدی شما بیفتد و پلاستیک از درون آن نشت کند. در صورت از دست رفتن پلاستیک به دلیل نشتی در اکسترودر، ممکن است زمانی طول بشکد تا نازل از پلاستیک خارج شود. در صورتی که کار چاپ را با دستگاه پرینت سه بعدی خود آغاز کردید متوجه خواهید شد که عملیات اکستروژن با تاخیر انجام می گیرد. برای این که این مسئله را حل کنید باید نازل را از پلاستیک پر کنید و اکسترودر را قبل از شروع چاپ آماده سازی نمائید تا پلاستیک آماده خروج گردد. استفاده از نرم افزار معروف Simplify3D یک روش بسیار معمولی می باشد که در این کار استفاده می شود و به آن Skirt گفته می شود. این فرآیند اطراف بخش را یک دایره می کشد و در هنگام فرآیند اکسترودر را پر از پلاستیک می کند. در صورتی که خواستید مقدار پلاستیک مورد نیاز خود را افزایش بدهید می توانید تنظیمات آن را در نرم افزار پرینت سه بعدی در همین بخش انجام دهید. برای این کار در نرم افزار Simplify3D از تب Addition، خطوط Skirt را افزایش دهید. عده ای از کاربران خودشان رشته ها را در پرینت سه بعدی به صورت دستی خارج می کنند. به همین دلیل باید تنظیمات آن را در قسمت Machine Control در نرم افزار پرینت سه بعدی انجام دهند.

کم بودن فاصله ی نازل تا بستر در هنگام شروع کار

در صورتی که نازل بسیار زیاد به سطح کار نزدیک باشد ممکن است پلاستیک فضای کافی نداشته باشد تا از اکسترودر خارج گردد. به همین دلیل راه خروج پلاستیک مسدود می شود زیرا سوراخ بالای نازل بسته شده است.  برای این که به راحتی این مشکل را تشخیص دهید باید بدانید در ابتدا پلاستیک در چاپ در لایه های سوم و چهارم به بعد خارج می گردد نه در لایه های اول و دوم، در صورتی که این اتفاق افتاد می توانید تنظیمات آن را در نرم افزار پرینت سه بعدی Simplify3D انجام دهید و مقدار G_Code را تغییر دهید. با این کار بدون دستکار بخش سخت افزاری پرینت سه بعدی می توانید موقعیت محور Z را به خوبی تنظیم نمائید. با این تنظیمات می توانید فضای بین نازل و پلت فروم را تغییر دهید تا پلاستیک به راحتی از نازل خارج شود.

پاره شدن رشته های دور چرخ دنده محرک

اکثر دستگاه های پرینت سه بعدی از چرخ دنده کوچکی استفاده می کنند تا رشته ها را به عقب و جلو حرکت دهند. رشته ها به دنده های این چرخ دنده متصل می شوند و باعث می شود موقعیت آن ها به خوبی تثبیت گردد. در صورتی که متوجه شدید تراشه پلاستیک به مقدار زیادی به وجود آمده است این احتمال را باید داد که قسمتی از رشته ها در پرینت سه بعدی از بین رفته اند. در صورتی این مشکل پیش می آید مقدار زیادی پلاستیک از چرخ دنده محرک خارج شده باشد و زمانی که این اتفاق رخ دهد دیگر رشته ای برای گیر کردن به چرخ دنده وجود ندارد تا عقب و جلو شود.

مسدود شدن اکسترودر

در صورتی که هیچ یک از مشکلات بالا دلیل بر خروج پلاستیک از نازل نبود پس باید احتمال مسدود شدن اکسترودر را بدهید.

واین مشکل در صورتی که اتفاق خواهد افتاد که مقدار زیادی پلاستیک داغ درون نازل گیر کرده باشد که به دلیل مشکلاتی عدیده ای می تواند باشد مشکل دمای اکسترودر در پرینت سه بعدی، نرم شدن رشته در خارج از منطقه ی مذاب.

حل این مشکل کمی ییچیده تر می باشد و باید وارد دستورالعمل سخت افزاری شد زیرا برای برطرف کردن انسداد اکسترودر باید قطعات پرینت سه بعدی را باز کنید.

لطفا قبل از این کار حتما با سازنده ی چاپگر خود تماس حاصل نمائید.

پرینت 3 بعدی
پرینت 3 بعدی
ما ایده های شما را سریع تر از رسم روی کاغذ به واقعیتی ملموس مبدل می کنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *