l

تکنولوژِی MJ یا Polyjet در پرینت سه بعدی ساختار شبیه به Inkjet دارد که نوع پرینت آن ها با بقیه دستگاه های پرینت متفاوت می باشد. این نوع دستگاه های پرینت سه بعدی به جای افشانه نمودن قطره های جوهر ابتدا مایع فوتوپلیمر را بر روی صفحه ی ساخت می افشاند و آنگاه با استفاده از نور فرابنفش UV روی آن عمل آوری انجام خواهد داد.

در چه مواقعی در دستگاه های پرینت ماده افشان استفاده از این مواد مورد احتیاج می باشد؟

این نوع دستگاه های پرینت سه بعدی بدون در نظر گیری زاویه ی قطعه ی ساخته شده از ساپورت استفاده می کنند زیرا قطعه های ساخته شده در این دستگاه معلق می باشند. نوع جا سازی این ساپورت ها همانند ساپورت هایی می باشد که در مطالب قبلی ذکر شد، یعنی پس از اتمام ساخت قطعه با این روش در دستگاه پرینت سه بعدی می توانید یا به صورت حل شونده ساپورت خود را جدا نمائید یا به صورتی دستی با استفاده از انبردست یا واترجت این کار را انجام دهید. استفاده از شستشوی التراسونیک و سمباده کشی روش دیگری می باشد که با آن می توانید ساپورت ها را از قطعه ی خود جدا نمائید.

اما تفاوتی که ساختار این ساپورت ها با ساپورت ها در روش FDM دارند تاثیر نداشتن آن در کیفیت ظاهری جسم و یا ویژگی تکنیکی آن می باشد و باعث می شود جسم تحت تاثیر جداسازی ساپورت قرار نگیرد. یعنی پس از انجام فرآیندهای جداسازی ساپورت شما هیچ محلی قرارگیری ساپورت را بر روی قطعه مشاهده نخواهید کرد و این از مزیت مهم این روش پرینت سه بعدی می باشد.

پرینت سه بعدی

قوانین موجود در طراحی Material jetting

با این حال ممکن است در عین به کار گیری روش های سمباده کشی و استفاده از واترجت برای جداسازی ساپورت از قطعه، پس از انجام فرآیند آسیبی به بخش های خیلی جزئی و پیچیده جسم برسد و یا دچار خم شدگی شود.

زمانی که مدل شما بسیار پیچیده و شمال جزئیات بسیار بود ترجیح داده می شود از دستگاه پرینت سه بعدی SLS استفاده نمائید.

ساختار ساپورت SLS در پرینت سه بعدی

پودر فیوز شده در پرینت سه بعدی

روش SLS در پرینت این است که از مواد پودر مانند استفاده می کند و آن را درون محفظه ای با استفاده از لیزر مخصوص فیوز می کند. یکی از مزیت های بسیار خوب این روش در پرینت سه بعدی عدم استفاده از ساپورت می باشد، دلیل آن این است که همان طور که گفته شد قطعات ساخته شده در پرینت سه بعدی به صورت لایه به لایه ایجاد می شوند و وجود مواد پودری مانند در این روش حکم ساپورت را برای قطعه دارد و از جسم در برابر خراب شدن محافظت می کند.

بهینه سازی در هزینه و وقت و آزاد بودن دست در طراحی قطعات ساخته شده در روش SLS در پرینت سه بعدی باعث شده است محبوبیت خوبی نسبت به روش های دیگر داشته باشد.

اما فرآیندهای تمیز نمودن و آماده سازی جسم پس از ساخت در این روش بسیار طولانی تر از روش های دیگر است که یکی از آن ها پردازش گام گام جداسازی پودرهای فیوز نشده با تفنگ هوا می باشد تا جسم تمیز شود. همچنین صرف زمان زیاد برای سرد شدن محفظه ی ساخت در این روش را باید در نظر داشت.

وجود پودرهای فیوز نشده در روش SLS در پرینت سه بعدی همانند ساپورت می باشد که به راحتی می توان آن را از جسم جدا نمود.

پرینت 3 بعدی
پرینت 3 بعدی
ما ایده های شما را سریع تر از رسم روی کاغذ به واقعیتی ملموس مبدل می کنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *