l

با توجه به این موضوع که چاپگرهای سه بعدی روش نوین و جدیدی را در عرصه ساخت ابزار و قطعات الکترونیکی و غیر الکترونیکی هرچند به تعداد محدود به وجود آوردند  اما کاربرد های آن به گونه ای بود که فناوری پرینت سه بعدی و مدل سازی و نمونه سازی سریع از همین تکنولوژی یک روش استانداردی را برای ایجاد و توسعه محصولات گوناگون به وجود آورد.

این تکنولوژی باعث شد فرآیند طراحی، تولید و توسعه ی آن برای ساخت محصولات جدید به خصوص در صنعت خودرو سازی و ساخت قطعات آن نیز در دهه های اخیر افزایش زیادی داشته باشد. به طور مثال در شرکت خودرو سازی BMW از روش FDM در تکنولوژی پرینت سه بعدی بسیار استفاده می شود زیرا این فن آوری بخش مهمی در پروسه ی طراحی و ساخت این شرکت می باشد. در این شرکت از تکنولوژی پرینت سه بعدی و روش های نوین آن علاوه بر مدل سازی و ایجاد قطعات مرتبط با محصولات نیز در سایر حوزه ها و یخش های تولید از این فناوری پرینت سه بعدی و روش های آن استفاده می شود.

شرکت BMW با استفاده از فناوری پرینت سه بعدی شرکت Stratasys ابزار و لوازم مورد نیاز خود را که مرتبط با مونتاژ و تست قطعات خودرو می باشد را در واحد ساخت جیگ و فیکسچر تولید می کند. آقای گونتراشمید بیان کرده است که: ” روش FDM در فناوری پرینت سه بعدی در شرکت BMW می تواند به جای روش های معمول  تولید قطعات مختلف مانند تراشکاری و فرزکاری …. به کار برده شود.”

مهندسان شرکت BMW پی به این نتیجه برده اند که برای افزایش ساخت ابزار ولوازم دستی در خط تولید این شرکت و علل الخصوص در تولید و مونتاژ قطعات تزیینی خودرو از پرینت سه بعدی می توان استفاده های بسیار زیادی کرد. برای ساخت لوازم و تجهیزات با عملکرد و کیفیت بالا و با توجه به شرایط ارگونومی استفاده از روش FDM در تکنولوژی پرینت سه بعدی بهتر از دیگر روش های معمول در پروسه ی طراحی و تولید می باشد.

از این روش در تکنولوژی پرینت سه بعدی در این شرکت به این دلیل استفاده شده است که استفاده از آن آسان می باشد، کارگری در کار راحتی بیشتری دارند، بهبود بهره وری شرایط ارگونومی و تکرار پذیری فرآیند در ساخت تجهیزات مونتاژ دستی به کار گرفته می شود. این روش به دلیل آ از این روش در تکنولوژی پرینت سه بعدی در این شرکت به این دلیل استفاده شده است که استفاده از آن آسان می باشد، کارگری در کار راحتی بیشتری دارند، بهبود بهره وری شرایط ارگونومی و تکرار پذیری فرآیند در ساخت تجهیزات مونتاژ دستی به کار گرفته می شود. این روش به دلیل عدم محدودیتی که در ساخت و ایجاد قطعات دارد به طراحان این اختیار را می دهد که ابزارهایی که آن ها طراحی می کنند دارای شرایط حمل بهتر و وزن مناسب و … داشته باشد. به طور مثال شرکت BMW با ایجاد و طراحی ابزار به صورت متخلخل وزن ابزار تا حدود ۷۲ % را نیز کاهش داد. به این معنی که قسمت های تو پر در این ابزار به صورت مشبک طراحی شدند که حدود ۱,۳ کیلوگرم از وزن ابزار کم شد که ممکن است به عدد ناچیزی باشد اما برای کارگری که در طول روز بارها از این ابزار در هرشیفت استفاده می کند بسیار مفید می باشد و مشکلات جسمی و خستگی او را نیز کاهش خواهد داد.

پرینت 3 بعدی
پرینت 3 بعدی
ما ایده های شما را سریع تر از رسم روی کاغذ به واقعیتی ملموس مبدل می کنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *