l

ساپورت گذاری به روش DLP و SLA در پرینت سه بعدی

فوتوپلیمر یا همان رزین های مایع موادی هستند که در روش DLP و SLA در پرینت سه بعدی مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه ی شدن این مواد با استفاده یک منبع نور صورت می گیرد. امکان دارد با توجه به نوع دستگاه پرینت سه بعدی و مدل قطعه ی شما، از یک درچه ی شفافی منبع نوری به قطعه برسد که باعث می شود در قسمت پایین آن سخت شود و یا خارج گردد و در مایع غوطه ور شود  در صورتی که منبع نور از بالا روی آن تاثیر می گذارد.

ضرورت استفاده از مواد ساپورت برای DLP و SLA در چه زمانی می باشد؟

دستگاه های پرینت سه بعدی که از روش DLP و SLA استفاده می کنند برای اتصال بهتر به پلت فرم و شناور نشدن جسم در عملیات چاپ باید از ساپورت گذاری استفاده کنند. این ساپورت ها حالت دنده ای شکل دارند که بسیار نازک می باشد و همچنین برای صرفه جویی در مواد مورد استفاده و زمان چاپ دارای نوک بسیار کوچکی می باشند تا به مدل به راحتی اتصال پیدا کند.

این نرم افزار پرینت سه بعدی می باشد که موقعیت و محل تماس ساپورت با مدل را در نظر می گیرد و محاسبه می کند. با این حال تعداد ساپورت ها نیز به وزن مدل و جهت گیری آن هم بستگی دارد.

مدل هایی که در پرینت سه بعدی بسیار کوچک و ظریف می باشند و جزئیات بسیار ریزی دارند روش DLP و SLA بهترین انتخاب برای این مدل ها می باشد و ساپورت گذاری برای آن ها مناسب می باشد. در صورتی که پس از پرینت یک مدل همراه با ساپورت، پردازش های درست و صحیحی روی آن انجام شود هیچ اثر منفی روی مدل و کیفیت مدل پرینت شده نخواهد داشت.

به این معنا که ساخت یک قطعه همراه با ساپورت در پرینت سه بعدی تنها مهم نمی باشد بلکه چگونگی پردازش روی آن و جدا نمودن ساپورت هم در کیفیت مدل اثر می گذارد.

جدا نمودن ساپورت های DLP و SLA از مدل پرینت شده

در مطلب قبل گفت شد برای جدا نمودن ساپورت از مدل FDM یا باید به صورت دستی عمل کرد یا باید از محلول هایی استفاده نمود تا ساپورت های حل شونده به آسانی از مدل جدا شوند. اما در روش SLA و DLP برای پاکسازی رزین مایع از مدل از IPA یا الکل ایزوپروپیل برای این کار استفاده می کنند. استفاده از انبر دست به صورت دستی روش دیگری می باشد که برای جداسازی ساختار ساپورت از آن به کار می برند. سمباده کشی پس از عملیات جدا سازی ساپورت در پرینت سه بعدی روش الزامی می باشد تا هیچ لکه ای بر روی مدل باقی نماند و سطح آن یکدست و صاف شود.

ملاحظات لازم در طراحی ساختارهای ساپورت DLP و SLA

یکی از موارد بسیار مهمی که در قرار گیری صحیح موقعیت ساپورت های DLP و SLA در پرینت سه بعدی تاثیر گذار می باشد جهت گیری قطعه می باشد. در صورتی که بدانید قطعه در چه زاویه ای چرخانده شود و در چه راستایی قرار گیرد آنگاه هم در هزینه ی خود هم در میزان مواد مصرفی برای ساپورت گذاری در پرینت سه بعدی صرفه جویی کرده اید.

در صورتی که می خواهید مدل نهایی شما دارای ظاهری زیباتری باشد پس باید قطعه ی خود را در جهت قرار دهید تا مدل شما تماس کمتری با ساپورت ها در پرینت سه بعدی داشته باشد. در صورتی که جزئیات قطعه ی مورد نظر شما بسیار زیاد بود و پیچیدگی آن بالا بود می توانید آن را به چندین قسمت درآورید تا این کار را به روش بهتری انجام دهید و در نهایت می توانید قطعه ها را به هم متصل نمائید در این صورت کیفیت مدل پرینت شده ی شما توسط پرینت سه بعدی بالاتر می رود و ظاهرش حفظ خواهد شد.

در تصویر زیر نمونه ای مدلی را مشاهده می نمائید که با روش ساپورت گذاری SLA و PLD ساخته شده است و اثرات تماس ساپورت ها روی آن و محل قراگیری آنها بر جای مانده است.

اثرات ساپورت در پرینت سه بعدی

 

پرینت 3 بعدی
پرینت 3 بعدی
ما ایده های شما را سریع تر از رسم روی کاغذ به واقعیتی ملموس مبدل می کنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *