l

بررسی کلی

پرینت سه بعدی

تکنولوژی هایی که عمدتا بر محوریت چاپ قطعات سه بعدی می گردد همگی به پرینت سه بعدی حرفه ای مربوط می باشد که با استفاده از این ابزار و فناوری قطعات به صورت سه بعدی ساخته می شود. تصویر بالا نشان دهنده ی تکنولوژی های مختلف فناوری پرینت سه بعدی می باشد که محور عمودی آن بیانگر نوع مواد به کار رفته در هریک از این فناوری ها می باشد و محور افقی این جدول نشان دهنده ی چگونگی ساخت قطعه های مختلف با این مواد می باشد. پرینت سه بعدی حرفه ای یا تولید افزودنی به چندین فناوری اشاره می کند که قطعه های مختلف را به صورت افزایشی می سازد. برای ایجاد یک قطعه با پرینت سه بعدی باید ابتدا نقطه ی شروع آن یعنی طراحی مدل یا طرح مورد نظر را در نرم افزار مربوطه بگذریم. پس باید پس ازطراحی مدل دیجیتالی سه بعدی مورد نظر که به صورت لایه های نازک برش می باشد، فایل آن را به دستگاه پرینت سه بعدی برای ساخت طرح بدهیم.

این دستگاه چاپ سه بعدی هرلایه را در بالای لایه دیگری قرار می دهد و پس از کامل قرار گیری لایه ها در نهایت قطعه واقعی ساخته خواهد شد. باید تکنولوژی هایی که در پس زمینه اجرا می شوند را به خوبی درک کنید تا بتوانید به اهمیت پرینت سه بعدی پی ببرید.با استفاده از جدول بالا می توانید نوع مواد استفاده شده و چگونگی ساخت قطعات به وسیله ی آن را مرور کلی نمائید.

اشعه ماوراء بفنش نقش اساسی در تولید قطعات به وسیله ی چاپ سه بعدی می باشد که به آن بسپارش ( پلیمریزاسیون) گفته می شود.

در دستگاه پرینت سه بعدی مواد پودری با استفاده از پیوند مایع به هم برای ساخت قطعه می چسبد که عامل تشکیل پیوند شناخته می شود. کاربرد ریخته گری در این تکنولوژی بدین صورت می باشد که مواد با یکدیگر ذوب خواهند شد.

ویژگی های یک قطعه و محدوده کاربرد آن عواملی هستند که بر روی نحوه ی ساخت قطعات تاثیر می گذارند. ما در این مطلب قصد داریم درباره ی مقاومت، جزییات یک قطعه و سطوح آن و کاربرد آن  اطلاعاتی ارائه دهیم.

شرح فرآیند

با توجه به کاربرد و کاربری آن قطعه از تکنولوژی پرینت سه بعدی برای ساخت یک قطعه به طور مستقیم استفاده می شود یا آن را با تکنیک های تولید سنتی در فرآیندهای غیر مستقیم تولید می کنند.

با استفاده از جدول بالا می توانید با توجه به ویژگی ها و خصوصیات یک قطعه که در دستگاه پرینت سه بعدی تولید می شود تشخیص دهید به صورت مستقیم تولید شده است یا با دیگر تکنیک های تولید دیگر ساخته شده است.

• فرآیند های مستقیم

فرآیند یک مرحله ای یا مستقیم: در صورتی که یک قطعه مستقیما با دستگاه چاپ سه بعدی ساخته شود.

فرآیند چند مرحله ای:

فناوری تولید افزوده با قسمت “سبز” ساخته می شود که بعدها به فرآیندهای دیگری تبدیل گردد. به عنوان مثال برای ساخت قطعات مختلف فلزی سبز از جاروب کردن باندینگ استفاده می شود که پس از آن به فرآیندهای آلی تبدیل شود.

• فرآیندهای غیر مستقیم

می توان تولید قطعات با تکنولوژی پرینت سه بعدی ( تولید افزونی) را با تکنیک سنتی ترکیب نمود. برای مثال از تکنیک های پرینت سه بعدی می توان برای تولید الگوهای پیچیده استفاده کرد که در نهایت برای ریخته گری برای ساخت قطعه ی نهایی استفاده می گردد.

پرینت 3 بعدی
پرینت 3 بعدی
ما ایده های شما را سریع تر از رسم روی کاغذ به واقعیتی ملموس مبدل می کنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *