l

Keywords

FFF،  نمونه سازی/ ایجاد لایه FLM، Fused

توضیح فرآیند

این مدل نمونه سازی به وسیله ی یک نازل یک رشته ی پلاستیکی ذوب شده را تزریق می کند. آنگاه موادی که به صورت ذوب شده هستند به وسیله ی نازل به صورت لایه لایه روی یک Platform ته نشین می گردند. و در نهایت هر لایه به زیر لایه ی خود می چسبد.

بیشتر بدانید:

این یک دستگاه پرینت سه بعدی مدل سازی لابه ای می باشد که پس ازذوب کردن رشته ی پلاستیکی  آن را به وسیله ی نازل تزریق می کند. در بیشتر دستگاه های پرینت سه بعدی از این روش رایج نیز استفاده می شود. پس از گرم شدن مواد ترموپلاستیک آن مواد از طریق یک نازل اکسترود می شوند. پس از آن نازل مواد ذوب مانند را به صورت لایه ای روی یک platform ته نشین می کند.

و این گونه پس از انجام این مراحل هر لایه به لایه پایینی خود خواهد چسبید. برای آن که یک نمونه سازی رسوبده به وجود آید مانند تمام روش های دیگر نیاز به یک ساختارپشتیبانی ( ساپورت گذاری) خواهیم داشت.

در این روش با استفاده از یک نازل دیگر می توان یک ساختار پشتیبانی ایجاد کرد که با استفاده از مواد مختلف ساخته می شود. با استفاده از این فرآیند می توان چندین قطعه یا مدل را به صورت همزمان تولید نمود تا وقتی که تمامی آن بر روی یک Platform قرار داشته باشند.

پرینت سه بعدی

مزیت ها و معایب نمونه سازی رسوب شده

در دستگاه های پرینت سه بعدی در این مدل سازی رسوبده می توان با استفاده مواد پلاستیک استاندارد، قطعه های مختلف کاربردی ایجاد نمود. با این وجود که در جهت محور عمودی Z و در ساختارگام روی سطح یک ناهمسانی وجود دارد. پلاستیک استاندارد به کار برده شده در این فرآیند ABS یا PC وجود دارد. به همین دلیل قطعات ساخته شده با استفاده از این مدل سازی دارای خاصیت های مکانیکی بسیار خوبی هستند و مقاومت آن ها در طول زمان بسیار خوب می باشد. پس از تولید می توان قطعات را با این فرآیند پردازش و عمل آوری نمود.

موارد استفاده

با استفاده از این روش می توان مدل هایی به صورت مفهومی و تست نمونه استفاده کرد. همچنین طراحی و نمونه نهایی در این روش بسیار به هم مرتبط می باشند.

ساختار پشتیبانی مستقیما تولید خواهند شد.

برنامه ریزی پیش ساخته

STL فرمتی می باشد که بیشتر دستگاه های پرینت سه بعدی آن را شناسایی و اجرا می کنند و نسبت به فرمت فایل های دیگر رایج تر می باشد. ساختار پشتیبانی با  این فرمت ساخته می شود. همچنین می تواند چگونگی قرارگیری ذوب پلاستیک در هر لایه را مشخص کند.

پرینت 3 بعدی
پرینت 3 بعدی
ما ایده های شما را سریع تر از رسم روی کاغذ به واقعیتی ملموس مبدل می کنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *