l

طبق تحقیقات انجام شده توسط پروفسور گوتوسکی استاد مهندسی مکانیک در موسسه فناوری ماساچوست ، که معتقد است تجزیه و تحلیل اندکی از عملکرد محیط زیستی چاپ سه بعدی صورت پذیرفته است و اگر تحقیقی در این زمینه صورت گرفته باشد. تمرکز بخش عمده ای از آن ها فقط بر انرژی مورد استفاده در حین تولید بوده است  و تاثیراتی نظیر تولید مواد خام مورد استفاده، یا مدیریت زباله های تولید شده پس از انجام عملیات پرینت سه بعدی را در نظر نگرفته اند.

پروفسور گوتوسکی به این منظور به بررسی هایی پرداخته است که در ارتباط با افزودنی ها ضایعات به جا مانده از این عمل  و اطلاعاتی را در این زمینه جمع آوری کرده است. یکی از دلایلی که از این تکنولوژی به عنوان تکنولوژی سبز یاد میشود امکان بازیافت و تولید دوباره ضایعات و افزودنی های به جا مانده از فرایند پرینت سه بعدی میباشد.

دومین جنبه که پروفسور گوتوسکی آن را مورد بررسی قرار داده است، نشانگردسترسی راحت به تکنولوژی های چاپ سه بعدی می باشد. این موضوع به تولید کنندگان و شرکت ها این اجازه را میدهد که محصولات خود را در محل تولید کنند و همین موضوع باعث کاهش هزینه های حمل نقل محصولات شده است.

پرینت سه بعدی- محیط زیست

از آن جایی که در حین فرایند پرینت سه بعدی ذرات و ترکیبات آلی فرار VOCs آزاد میشوند، بررسی مقدار این ترکیبات بسایر حائز اهمیت میباشد. اما با تحقیقاتی که  توسط سازمان علمی ایمنی جهانی  صورت گرفته است نشان میدهد که ترکیبات آلی فرار تولید شده توسط این تکنولوژی در صورت رعایت اقدامات احتیاطی مناسب بسیار کم هستند.

اگرچه این فرایند هنوز اثرات نامطلوبی بر محیط زیست دارد اما توسعه دهندگان تکنولوژی پرینت سه بعدی به سرعت در حال برطرف کردن ایرادات آن و کاهش آسیب های غیر مستقیمش برمحیط زیست هستند. با این حال این تکنولوژی نسبت به تولیدات سنتی اثرات کمتری بر محیط زیست دارد.

 

پرینت 3 بعدی
پرینت 3 بعدی
ما ایده های شما را سریع تر از رسم روی کاغذ به واقعیتی ملموس مبدل می کنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *