l

هم اکنون پرینت سه بعدی این امکان را فراهم کرده است تا بتوان با استفاده از آن تقریبا هر چیزی را پرینت سه بعدی کرد. تا چند سال پیش تولیدات پرینت سه بعدی تنها محدود به ساخت پلاستیک و شیشه و اجسامی از این قبیل بود. محققان شرکت Hughes Research Laboratorie  یا اختصارا HRL موفق شده اند پرینتر سه بعدی بسازند که قادر است سرامیک و اجسام سفالی بسازد. اما از آنجایی که اگر گل و سفال حرارت زیادی را متحمل شود ممکن است ترک ببیند و بشکند آنها با تحقیقات که انجام دادند موفق شدند به ماده اولیه جدید دست یابند،  که با استفاده از آن بتوان مواد سرامیکی را هم بدون شکستن یا ترک خوردن پرینت سه بعدی کرد.

چاپ سرامیک با پرینت سه بعدی

همچنی این مواد با استریولیتوگرافی که یکی از معروف ترین روش های ساخت سریع نمونه های اولیه با  تکنولوژی پرینت سه بعدی میباشد. سازگاری دارد. این روش با تاباندن اشعه فرا بنفش به پلیمر مایع باعث سخت شدن و شکل دادن به آن میشود. این تکنولوژی تا کنون تحولی عظیم در صنعت پرینت سه بعدی محسوب میشود،   محققان موفق شدند اجسامی با کیفیت بسیار بالا و با جزئیات بسیار ریز و دقیق در زمانی تقریبا ۱۰ برابر سریعتر از روش معمول را از طریق نور فرا بنفش ایجاد کند. قطعات تولید شده با این تکنولوژی معمولا دارای سطح صافی هستند اما با این حال میزان کیفیت قطعات پرینت شده تا حدود زیادی به دستگاه پرینتری که قصد تولید قطعات با آن را دارید بستگی دارد.

این تکنیک می تواند علاوه بر تاثیر در صنعت ساخت  اجسام سرامیکی ناثیرات زیادی روی صنعت هوافضا هم داشته باشد به این دلیل که بخش های زیادی از بال ها و موتور موشک های اوربیتال از جنس سرامیک هستند. گفتنی است این سرامیک ها از ۱۰ برابر مقاومت بیشتری نسبت به سایر انواع سرامیک ها برخوردار میباشند.

پرینت 3 بعدی
پرینت 3 بعدی
ما ایده های شما را سریع تر از رسم روی کاغذ به واقعیتی ملموس مبدل می کنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *