l

یکی از پیشرفت های جدید پرینت سه بعدی در زمینه پزشکی تولید بافت های آسیب دیده نقاط مختلف بدن انسان است.محققان به روش جدیدی دست پیدا کرده اند که به وسیله آن میتوان بافت و غضروف آسیب دیده زانو انسان را ترمیم کرد. آنها با استفاده از نوعی هیدروژل، غضروف مانند و ایمپلت به وسیله پرینت سه بعدی بافت های آسیب دیده را بازسازی میکنند.
بیماری زانو معمولا یکی از درناک ترین بیماری های استخوانی است و درمان این مشکل هم هزینه های زیادی دارد به همین دلیل دانشمندان در حال پیدا کردن روشی هستند که با استفاده از آن میتوانند غضروف آسیب دیده را به شکل کاملا دقیق و سفارشی سازی شده با بدن انسان بازسازی کرد و در محل های آسب دیده قرار داد.
برای انجام این کار در ابتدا جراحان قسمت های آسیب دیده را مورد اسکن سه بعدی قرار میدهند و نمونه سه بعدی مورد نیاز را با نرم افزار های طراحی سه بعدی میسازند، سپس با استفاده از نوعی مواد مخصوص و متناسب با دی ان ای انسان بافت های مورد نیاز را با پرینتر سه بعدی میسازند. اگر این پروژه اثر بخش باشد، میتوان با آن استخوان ها و بافت های مختلف مثل جمجه را هم ساخت.
محققان با همین تکنولوزی موفق به ساخت بافت هایی مثل بافت قلب، عضروف گوش، استخوان مهره گردن شده اند. جوهر مورد استفاده در این پرینتر همان بافتی است که در زانو و بین ران پا و گوش قرار دارد که بافتی است که به خم و راست شدن و حرکت های پرشی بدن کمک میکند. این بافت بسیار آسیب پذیر است ر اثر کهولت سن و تصادفات بسیار آسیب پذیر است. جایگزینی بافت پرینت شده با پرینتر سه بعدی متواند درمان اثر بخشی برای این آسیب باشد.
اگرچه این درمان به همان سادگی که تصور میشود نیست اما میتواند به مقدار قابل توجهی هزینه های درمان بافت های اسیب دیده را کاهش دهد و روند درمانی را تسریع کند. این پروژه تا کنون تنها در موارد خاص و آزمایشگاهی مورد استفاده قرار گرفته است.

پرینت 3 بعدی
پرینت 3 بعدی
ما ایده های شما را سریع تر از رسم روی کاغذ به واقعیتی ملموس مبدل می کنیم

1 دیدگاه

  1. پرینت 3 بعدی می‌گه:

    لطف دارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *