l

در روش پرینت Material jetting از موم ریخته گری استفاده می شود. این روش پرینت سه بعدی جزء روش هایی است که توسط کسی اختراع نشده به دلیل این که قرن هاست که جواهرفروشان از این روش استفاده می کنند. فرایندی که تولید جواهرات سفارشی را با کیفیت بالا امکان پذیرد می سازد موم ریخته گری یا همان (Wax Casting) می باشد. پرینت سه بعدی پردازش موم ریخته گری را برای کسانی که در کار تولید جواهرات هستند آسان تر می کند. پس اگر کسی در کار ساختن جواهر می باشد و علاقه به کار با ریخته گری را دارد می تواند از پرینت سه بعدی استفاده کند.

شمار اندکی از پرینتر های سه بعدی حرفه ای موم مانند Wax jet  در بازار ساخته شده در کمپانی Statasys دیده می شود. برای آزمایش از این فناوری نیازی به خریداری پرینت سه بعدی نمی باشد. ماشین آلات MJ و Multijet Modeling برای خدمات پرینت سه بعدی مانند Shapeways و Sculpteo استفاده می شود.

با استفاده از تعدادی نازل که در سرتاسر صفحه که به شکل رفت وبرگشت حرکت می کند لایه ای از موم ذوب شده بر روی صفحه پرینت آلومینیومی ریخته می شود. ریخته شدن مواد گرم شده در صفحه سبب استحکام آن می شود. در پایین قسمت معلق نوع دیگری از موم با دمای پایین تر در نقش ساپورت ریخته می شود. در نهایت برای این که ساپورت ها را جدا کنند آن را در یک حمام گرم قرار می دهند. دقت شود که قطعه ای که با موم ساخته می شود بسیار حساس و شکنندس و در جابه جایی آن باید دقت لازم را به عمل آورد. عدد ۶۰ و ۱۴۰ دمای مناسبی برای نرم شدن و تغییر شکل دادن موم است  و موم در دمای ۱۷۶ یا ۸۰ درجه سانتی گراد ذوب می شود. هرچه زمان بگذرد موم تغییر شکل خواهد داد و ضعیف تر می شود پس باید سریع عمل کرد.

روش MJ شبیه جوهرافشان است تنها فرق آن در چاپ آن هاست که در جوهرافشان از تکنیک چکاندن قطره استفاده می شود  اما در MJ قطره جوهر فوتوپلیمر به صورت مایع لایه لایه روی صفحه ریخته می شود و هرلایه با نور ماورابنفش جامد می شود.

در روش MJ پروسه پرینت از زمانی که ماده مصرف شده به صورت مایع روی صفحه میریزند آغاز می شود. سپس هر لایه با نور ماورا بنفش جامد می شود و لایه بعدی هم به همین صورت تا سازه ی مورد نظر چاپ شود.

با توجه به نوع پروسه پرینت از ساپورت استفاده می شود. تکنولوژی MJ ازماده ژله برای ساخت ساپورت استفاده می کند. این مواد پس از پایان چاپ از سازه به راحتی جدا می شوند. از این روش در مصارف صنعتی استفاده می شود.

فتوپلیمر مایعی که در این روش استفاده می شود می تواند خواص فیزیکی شامل استحکام و شفافیت آن را مشخص کند. دستگاه های Material Jetting با استفاده از ترکیب مواد و رنگ ها می تواند سازه های مختلفی را چاپ کند.

امروزه از این تکنولوژی برای چاپ نمونه های واقعی که  دقت آن تا ۱۶ میکرون است که اندازه آن از ضخامت موی انسان نازک تر است استفاده می شود. این تکنولوژی نمونه های واقعی را با دقت بالا چاپ می کند.

پرینت سه بعدی

پرینت 3 بعدی
پرینت 3 بعدی
ما ایده های شما را سریع تر از رسم روی کاغذ به واقعیتی ملموس مبدل می کنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *