l

پرینت سه بعدی در آینده
سرعت پیشرفت تکنولوژی در دنیا به شکل چشمگیری افزایش یافته است ،
چنانچه شما هم از متولدین دهه پنجاه یا شصت شمسی باشید کارتون مداد جادو را به خاطر خواهید داشت . که در آن شخصیت اصلی کارتون پسرکی خلاق و مبتکر بود که ایده های خود را توسط مدادی جادوئی بروی نقشه ترسیم می نمود و اشکال ترسیم شده بروی کاغذ شروع به حرکت نموده و به اصطلاح جان می گرفتند .
جالب است بدانید که در همان سالهای پخش این کارتون محققان دانشگاههای معتبر در حال پایه گذاری سنگ بنای تحقق این رویا بودند و پرینتر های سه بعدی ساخته شدند .
در سال ۱۹۸۱ هیدوکداما از موسسه تحقیقات صنعتی شهر ناگویا گزارشی از یک روش ساخت سه بعدی با استفاده از پلیمرهای حساس به نور منتشر کرد و در سال ۱۹۸۴ چارلز هال با اختراع روش استرلیتو گرافی اقدام به ساخت اولین قطعه به روش پرینت سه بعدی نمود .
(توضیحات جامعتر در مبحث انواع روش پرینت سه بعدی)
اگر چه در دنیای امروز دوره زمانی قریب به ۲۰ سال جهت فراگیر شدن کاربرد پرینت سه بعدی زمان زیادی است ولی در هر صورت این روئیای کودکی هم اینک در دسترس همگان قرار گرفته است ( با این تفاوت که بجای نقشه بروی برد ، طرح در کامپیوتر ترسیم و جای مداد جادو را پرینتر سه بعدی گرفته است) .
چنانچه شما دستی در طراحی و نرم افزار های سه بعدی سازی داشته باشید و یا با واسطه یک ارائه دهنده خدمات پرینت سه بعدی می توانید ایده های خود را از دریچه تفکرات خود خارج نموده و در دنیای واقعی عینیت بخشید.
همینک کاربردهای گوناگون پرینت سه بعدی در همه عرصه های علوم در حال فراگیر شدن می باشد .
به مختصری از این موارد به شرح زیر اشاره می گردد.
– در ضمینه پزشکی : از کشت سلولهای بنیادی در ساختار پرینت سه بعدی گردیده جهت ساخت بافتهای زنده مانند کلیه و دریچه قلب گرفته ، تا اسکن و ساخت مفاصل استخوانی در مدت زمان جراحی در اتاق عمل .
محققان دانشگاه کوئینزلند استرالیا در حال چاپ سه بعدی گوش جایگزین برای کودکی به نام مایا که با نقص مادرزادی فاقد گوش خارجی می باشند که هزینه ساخت آن کمتر از عینک خواهد بود
– در زمینه علوم فضائی : از ساخت قطعات یدکی مورد نیاز فضا نوردان در ایستگاه فضائی
– در ضمینه هنری : ساخت مجسمه سه بعدی افراد که با فراگیر شدن آن کم کم جای آلبوم عکس را در منازلمان خواهند گرفت
– در ضمینه صنعت :ساخت قطعه یدکی ، قالبسازی
-در زمینه معماری : ماکت سازی و ساخت ماکت و …
صنعت پرینت سه بعدی همینک با چالشهائی نیز روبروست که سرعت فراگیر شدن آنرا با کندی مواجه کرده است. چالشهائی نظیر
– استحکام کمتر به نسبت قطعات تولیدی با روشهای مرسوم و قدیمیتر تولید قطعات .
– سرعت پائین چاپ سه بعدی که مهمترین عامل افزایش قیمت قطعات پرینت سه بعد ی شده در مقایسه با روشهای قدیمی مانند قالب گیری
– سطوح خشن تر ساخته شده با دستگاه پرینت سه بعدی
– دامنه محدود انتخاب متریال مخصوص پرینت سه بعدی
پتانسیل بالای این صنعت و ویژگیهای منحصر به فرد تکنولوژی پرینت سه بعدی نظیر قابلیت ساخت قطعات با تراکم و تخلخل داخلی که به ساخت قطعاتی با ساختار شبکه ای به مراتب  مستحکم تر منجر می گردد و قابلیت تنوع پذیری قطعات در تیراژ محدود که لازمه ارضای حس تنوع طلبی بشر کنونی است ، محققین را بر آن داشته تا در صدد رفع کاستیهای این صنعت برآیند و همینک نیز قدمهای خوبی در جهت افزایش کیفیت سرعت و استحکام قطعات برداشته شده است .
در آینده نه چندان دور شاهد آن خواهیم بود که خودروهای ساخته شده با وزن یکدهم کنونی و ضریب بهره وری چندین برابری به گونه ای در اختیار شما قرار گیرد که صندلیهای آن مختص آرگونومی بدن شما ساخته گردد .
اندام یدکی جهت جایگزینی بافتها و اعضای بدن تولید و به هنگام نیاز در بدن بیمار جایگزین می گردد بدون آنکه مشکل اهدا کننده داشته باشیم .
برای تولید و ارائه یک قطعه و یا دستگاه نیازی به صرف هزینه های زیاد و یا داشتن پیشینه صنعتگری نخواهد بود و تنها داشتن یک ایده موفق کافیست . به جرات می توان گفت پس از انقلاب صنعتی و انقلاب دیجیتال اکنون در آستانه انقلاب صنعتی عصر پرینت سه بعدی قرار داریم.

پرینت 3 بعدی
پرینت 3 بعدی
ما ایده های شما را سریع تر از رسم روی کاغذ به واقعیتی ملموس مبدل می کنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *