l

همانطور که قبلا هم به دفعات اشاره شده است کاربردهای پرینت سه بعدی روز به روز در حال افزایش است و این صنعت بی انتها روز به روز در حال توسعه است و یکی از مهمترین عرصه ها برای توسعه فناوری پرینت سه بعدی در پزشکی میباشد. اخیرا محققان دانشگاه تورنتو در کانادا دست به ساخت نوعی پرینتر قابل حمل با قابلیت استفاده از جوهرهای زیستی و منطبق با پوست انسان زده اند. جوهر این پرینتر ها از موادی مانند سلول های پوستی، کولاژن و فیبرین ساخته شده است. و مواد یاد شده باعث بهبود زخم ها بر روی بدن می شوند. اگر چه این دستگاه هنوز در مراحل ابتدایی توسعه خود قرار دارد اما پیش بینی میشود در آیند به یک دستگاه کامل مبدل شود.

پرینت سه بعدی- پرینت پوست تورنتو

این چاپگر قابل حمل شبیه یک برچسب زن و یا چسب های تفنگی حرارتی خواهد بود. و توسط پزشک با فشاری که بر آن وارد میشود. مواد پوستی و کولاژن از نوک نازل دستگاه خارج شده و زخم های روی پوست بیمار را خواهد پوشاند. این طور که از تعاریف این دستگاه مشخص است ممکن است بسیار شبیه به دستگاه پیوند پوست باشد. و از نظر علمی تواوت های بنیادی در این دو دستگاه وجود خواهد داشنت. از جمله تفاوت های دیگر آن قابل حمل بودن و نیز توانایی چاپ پوست در ابعاد مختلف خواهند بود.
با پژوهش های صورت گرفته شده مشخص شده که جوهرهای زیستی توانایی کار تا مدت طولانی را در پرینت سه بعدی دارا می باشند و همچنین جوهرهای زیستی و سایز مواد ارگانیک زیستی راه حل های جدیدی را به منظور استفاده در شکستگی استخوان ها و پارگی های ماهیچه و پوست بدن در اختیار پزشکان قرار می دهد.
این چنین دستگاهی در آینده میتواند بسیار کاربردی باشد. استفاده از آن کمک شایانی در کاهش هزینه درمانی خواهد داشت. و همچنین باعث ایجاد راحتی عملکرد برای پزشکان خواهد بود. پژوهشگران این وسیله تاکنون اظهار داشتند به دنبال راه حلی سریعتر برای توسعه و استفاده از کارتریج این دستگاه هستند.

پرینت 3 بعدی
پرینت 3 بعدی
ما ایده های شما را سریع تر از رسم روی کاغذ به واقعیتی ملموس مبدل می کنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *